Friday, Jul. 12, 2024

Wakacje ze smartfonem

Napisane przez:

|

10 lipca 2013

|

Opublikowane w:

Wakacje ze smartfonem

Coraz częściej na wczasy w miejsce słowników i przewodników zabieramy smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne. Aplikacje, mobilne wersje stron czy portale społecznościowe oferują nam mnóstwo bardzo przydatnych narzędzi dla każdego podróżnika i urlopowicza. Sprawdziliśmy, jaki możemy mieć pożytek z internetu na wakacjach.

Podróże z internetem

Wielu z nas korzystanie z internetu kojarzy się wyłącznie z pracą i codziennością, od której chcemy uciec podczas wakacji. Ludzie, którzy na urlopie często sięgają po telefon i korzystają z sieci niekoniecznie muszą być jednak uzależnionymi cybermaniakami. Świadomy użytkownik, niekoniecznie specjalista od mobilnych technologii, wie, do jak wielu przydatnych narzędzi mamy dostęp za pomocą naszego telefonu lub tabletu. Coraz więcej aplikacji i stron na portalach społecznościowych służy do celów czysto turystycznych lub może ułatwić pobyt poza domem. Mapy, translatory, przewodniki, lokalizatory, organizatory wydatków, elektroniczne pocztówki czy aplikacje taksówkarskie. Dziś tak wiele narzędzi mieści się w naszej kieszeni lub torebce.

Coraz częściej na wyjazd zamiast mapy, słownika czy przewodników zabieramy nasze telefony z zainstalowanymi aplikacjami sprawującymi te same funkcje. Dzięki nim, możemy nie tylko zaoszczędzić miejsce w walizce, ale również wydatki na te tradycyjne akcesoria, ponieważ większość aplikacji możemy znaleźć w darmowych wersjach. Chociaż od niedawna mamy kolejną obniżkę cen roamingu przed wyjazdem należy jednak pamiętać, aby sprawdzić warunki korzystania z internetu w naszej sieci za granicą. Czasem może się okazać, że taniej od korzystania z polskiej sieci wyjdzie nam zakup karty SIM w ofercie Prepaid od operatora kraju, w którym spędzamy wakacje. Zawsze pozostaje nam jeszcze możliwość ograniczenia kosztów poprzez korzystanie z sieci wyłącznie w punktach z dostępnym Wi-Fi – radzi Edwin Zasada, Kierownik sekcji Stron Internetowych i Social Media w Agencji Interaktywnej Clearsense.

Oprócz kosztów roamingu warto przed wyjazdem sprawdzić ile danych wykorzystujemy przy codziennym używaniu telefonu. Zrobić to możemy dzięki specjalnym aplikacjom, które pokazują zużycie transmisji danych w skali miesiąca. Nie powinniśmy ich jednak usuwać, mogą one być również pomocne dla monitorowania zużycia transferu podczas pobytu na wczasach.

Znajomi najlepszą rekomendacją

Internet może nam się przysłużyć już na etapie przygotowań do wyjazdu. Oprócz coraz częściej wybieranych zakupów wycieczki przez sieć, czy przejrzeniu najważniejszych atrakcji miejsca, do którego się wybieramy warto sprawdzić, czy na Facebooku nie znajdziemy Fanpage’a biura podróży, hotelu, kraju czy miasta, które chcielibyśmy odwiedzić. Posty oraz komentarze i wypowiedzi użytkowników Facebook’a mogą być bardzo cennym źródłem wiedzy, z którego warto skorzystać zarówno przy planowaniu wakacji jak i w trakcie pobytu na wczasach. Przed wejściem do restauracji, baru czy dyskoteki w popularnym kurorcie możemy w wygodny sposób uzyskać dostęp do opinii i komentarzy klientów o niemal każdym lokalu. Ostatecznie po odwiedzeniu nowego miejsca możemy sami wyrazić opinię o nim za pośrednictwem Fanpage’a, dzięki czemu informacja będzie mogła się przydać kolejnym odwiedzającym. Drugim przydatnym narzędziem społecznościowym, szczególnie podczas zagranicznych podróży, będzie konto na Twitterze. Chociaż w Polsce komunikacja za sprawą tego serwisu dopiero zaczyna się upowszechniać, to na zachodzie wiele firm i instytucji zdaje sobie sprawę z wygodnego sposobu dotarcia do śledzących wpisy. Będąc na wczasach warto, więc sprawdzić, czy miasto, które odwiedzamy nie prowadzi swojego kanału na Twitterze, dzięki czemu uzyskamy łatwy dostęp do informacji o wydarzeniach i ciekawych miejscach, które nie zawsze są opisane w przewodnikach.

Korzystanie z portali społecznościowych na wakacjach może nam przynieść naprawdę wymierne korzyści. Coraz częściej firmy nastawione na turystów, które posiadają stronę na Facebooku wynagradzają swoich klientów konkretnymi zniżkami czy dodatkowymi usługami w zamian za ciepłe słowo na tablicy czy Facebookowe zameldowanie się w ich lokalu. Marketingowcy doskonale wiedzą jakie znaczenie dla każdej firmy ma opinia klienta, dlatego warto zaoferować mu coś, co zachęci do jej wyrażenia.Twitter w podróży może być natomiast cennym źródłem informacji, jeżeli chcemy sprawdzić, czy w miejscowości, w której przebywamy nie odbywa się koncert czy jakaś specjalna impreza, o której nie dowiemy się z przewodników wystarczy przefiltrować wpisy dotyczące miejscowości za pomocą znaku # – tłumaczy Edwin Zasada z Clearsense.

Najlepsze aplikacje w podróży

Tourists taking a picture in LondonNajwiększy pożytek ze smarfona lub tabletu w podróży dadzą nam jednak aplikacje i mobilne wersje popularnych stron. Chodzi tu nie tylko o aplikacje typowo turystyczne, ale umiejętne zastosowanie wszystkich narzędzi dostępnych za pomocą naszego smartfona. Większość z nich swą przydatność zawdzięcza geolokalizacji.

Aplikacje i mobilne wersje serwisów typu „najlepsze w okolicy” powstały z myślą o wsparciu dla lokalnych przedsiębiorstw. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby to wsparcie szło również ze strony turystów. Recenzje lokali i wskazówki o dotarciudo mniej znanych sklepików z miejscowym jedzeniem z pewnością uprzyjemnią nam pobyt na wczasach i obcowanie z lokalną kulturą. Aplikacje wykorzystujące geolokację, które cieszą się największą popularnością to Foursquare i Yelp, przy czym dla osób podróżujących po naszym kraju polecam korzystanie z tej pierwszej, natomiast Yelp będzie bardziej przydatny podczas zagranicznych wakacji. Różnica ta uzależniona jest od liczby użytkowników z Polski i reszty świata poszczególnych aplikacji – mówi Edwin Zasada z Clearsense.

Jaki zestaw narzędzi w pamięci naszego smartfona będzie najbardziej przydatny na wakacjach? Przygotowaliśmy dla Was krótką listę.

Tłumacz – bez wątpienia najbardziej przydatne narzędzie podczas zagranicznego pobytu w kraju, w którym nie znamy języka. Translatory obsługujące kilkadziesiąt są często spotykane i dostępne na każdy rodzaj oprogramowania obsługiwany przez dostępne na rynku telefony. Do najbardziej rozbudowanych należy Google Translate, zarówno w wersji mobilnej strony jak i aplikacji do pobrania.

Przewodniki – zamiast opracowanych, często dodatkowo płatnych usług przewodnika i pilota wycieczki możemy na własną rękę zaplanować trasę zwiedzania na wczasach. Dzięki takim aplikacjom i stronom jak Wikinear, UNESCO WordlHeritage, LonelyPlanet lub dostępne po polsku Lokalo, będziemy mogli nie tylko sprawdzić gdzie znajdują się najciekawsze atrakcje danej miejscowości, ale dowiemy się również wszystkiego na temat ich historii.

Mapy i nawigacje – szczególnie przydatne dla planujących dużo zwiedzania na własną rękę. Oprócz geolokacji, a więc określenia dokładnego miejsca naszego pobytu, elektroniczne mapy i nawigacje pozwolą nam odnaleźć najlepszą drogę dotarcia do każdego miejsca w nieznanej nam okolicy. Najpopularniejsza mapa dostępna w sieci jest dostarczana przez Google Maps, do pewnego stopnia spełnia ona również rolę nawigacji, ponieważ możemy wyznaczyć sobie trasę do danej lokacji. Posiadacze Windows Phone nie mają możliwości ściągnięcia oficjalnej wersji tej aplikacji, jednak większość ich telefonów posiada fabrycznie zainstalowaną nawigację samochodową, która spełni tę samą rolę.

Pogoda na wakacjach – przy ustalaniu planu pobytu warto znać lokalną pogodę i jej prognozowane gwałtowne zmiany. Dzięki Yahoo Weather czy Weatherspark będziemy mogli dopasować nasze plany do zapowiadanej pogody.

Kontakt z bliskimi – internetowe narzędzia pozwolą nam na ograniczenie wydatków na kontakt z domem. Dzięki rozmową przez Skype lub czat na Facebooku w hotspocie WiFi możemy zaoszczędzi na cenach rozmów telefonicznych. Z drugiej strony Postgram Postcards może zachęcić do powrotu do tradycyjnych kartek pocztowych. Aplikacja ta pozwala przekształcić zrobione przez nas zdjęcie w pocztówkę z dołączoną wiadomością, która zostanie wysłana w naszym imieniu w dowolne miejsce. Koszt takiej usługi to 3-6 zł.

Nocleg – podczas podróży przez różne kraje warto z góry wiedzieć, gdzie w danej miejscowości szukać noclegu. Serwis Hotels.com dostępny w mobilnej wersji jest wyszukiwarką pozwalającą na sprawdzenie, w którym hotelu obecnie z pewnością znajdziemy wolny pokój. Na tej samej zasadzie działa wyszukiwarka przeznaczona dla schronisk i hosteli Hostelworld.Com.

Aplikacje mobilne, portale społecznościowe i serwisy udostępniające swoją wersją przeznaczoną na smartfony mogą być bardzo pomocne w budowaniu niezapomnianych wrażeń z wakacji. Warto jednak pamiętać, że urlop to przede wszystkim nasze doznania, dlatego warto kontrolować się po to, aby wczasy nie minęły nam pod znakiem nosa wściubionego w wyświetlacz.

Bogusław Skowron

logo

 

Zapisz się na portalu, a otrzymasz newsletter o najnowszych artykułach, a w nich ciekawe i praktyczne informacje, które pomogą w rozwoju Twojego biznesu.

Skoro spodobał Ci się ten artykuł, z pewnością zainteresują Cię publikacje:

Jak efektywnie szukać informacji w internecie?

Adam Foks w wywiadzie dla portalu www.MarketingDlaCiebie.pl

Jestem lepszy od Roberta Kiyosaki!

3 ostatnie zdania są najważniejsze

Related News

III Akademia Inwestora – Łączymy biznes z kapitałem
<strong>Codzienne dojazdy rowerem to już nie tylko moda dla wytrwałych, to realna alternatywa dla miejskich podróży samochodem</strong>
DoubleVerify likwiduje pierwszy wielkoskalowy schemat oszustw dotyczących emitowania reklam na platformach audio

About Author

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *