Sunday, Dec. 3, 2023

Nawyk

Napisane przez:

|

19 grudnia 2012

|

Opublikowane w:

Nawyk

„Obraz tego, co myślimy i robimy jest ograniczony przez to czego nie dostrzegamy. A ponieważ nie dostrzegamy tego, że nie dostrzegamy, niewiele możemy zrobić, żeby coś zmienić dopóki nie dostrzeżemy, w jaki sposób niedostrzeganie kształtuje nasze myśli i słowa” Stephen R. Covey.

Autor powyższych słów doskonale ujął, jak funkcjonują ludzkie nawyki. W rzeczywistości są one na stałe związane z ludzką egzystencją, ponieważ są wpisane w naturę każdego z nas. Czynności, które powtarzamy wielokrotnie, po pewnym czasie zaczynamy wykonywać odruchowo, przykładem czego może być prowadzenie samochodu. Nawyki te wykonujemy machinalnie bez głębszego zastanowienia. Oznacza to, że kiedy jesteśmy za kierownicą i poruszamy się na drodze z dużymi prędkościami kontrolując odległości między innymi pojazdami, stosujemy się do przepisów ruchu drogowego, zmieniamy biegi, obsługujemy radio, a nawet co niedozwolone, rozmawiamy w tym samym czasie przez telefon. To dlatego, że nawyki można porównać do stanu nieświadomej kompetencji, z zastrzeżeniem, że nawyki dotyczą zarówno pozytywnych jak i negatywnych aspektów naszego życia. Mówiąc wprost, możemy podzielić je na dobre lub złe. W zalezności od tego jak się zachowujemy, takie nawyki w sobie wypracowujemy. W wolnej chwili możemy stworzyć w sobie zły nawyk siadania przed telewizorem i oglądania programu, który nic nie wnosi do naszego życia, a jego główną cechą jest zabijanie cennego czasu. Pozytywnym nawykiem, który można wypracować i wykonać w tym samym czasie, to wybór dobrej książki, która podniesie własną wartość i kompetencję, lub po prostu wykonanie serii telefonów do rodziny i swoich bliskich, czy nawet spotkanie ze znajomymi na kawie. Zarówno pozytywne jak i negatywne strony tych zachowań odnajdujemy w błahostkach, na przykład kiedy zbliżamy się do przejścia dla pieszych zawsze sprawdzamy, czy nie nadjeżdża żaden samochód, dlatego patrzymy w lewo, w prawo i znów w lewo. Nawykiem jest również to jak grubo smarujemy kromkę chleba masłem oraz iloma łyżkami cukru słodzimy herbatę. Problem polega na tym, że nawyki występują również w wielu istotnych dziedzinach jak obsługa klienta, organizacja własnego czasu czy sposób przeprowadzania rozmów biznesowych. Wszystkie te aspekty sprawiają, że to właśnie nawyki mogą mieć ogromny wpływ kiedy i czy w ogóle odniesiemy sukces.

„Jestem Twoim nierozłącznym towarzyszem. Jestem Twoim największym pomocnikiem, albo najcięższym brzemieniem. Popycham Cię naprzód, albo ciągnę do porażki. Jestem do Twojej dyspozycji. Połowę rzeczy, które robisz, mógłbyś również przekazać mnie, a ja będę w stanie robić je szybko i właściwie. Łatwo się mną kieruje – musisz być po prostu wobec mnie niewzruszony. Pokaż mi dokładnie jak mam coś zrobić, a po kilku lekcjach będę robił to automatycznie. Jestem sługą wszystkich wybitnych ludzi, ale niestety i wszystkich nieudaczników. Ci, którzy są nieudacznikami, są tacy przeze mnie. Nie jestem maszyną, chociaż pracuję z dokładnością maszyny i inteligencją istotny ludzkiej. Możesz dzięki mnie zyskać i stracić – dla mnie to bez różnicy. Wyszkol mnie, bądź wobec mnie stanowczy, a złożę świat u Twoich stóp. Pobłażaj mi, a zniszczę Cię. Kim jestem? Jestem nawykiem.” Anonim

Warto zatem wypracować w sobie te pozytywne nawyki i pielęgnować je przy każdej okazji. Jak zatem walczyć ze starymi złymi nawykami? To proste. Zamiast robić coś co nie niesie ze sobą  większego sensu i korzyści, tym razem zaangażuj się w coś zupełnie innego co zmieni Twój światopogląd. Następnym razem, gdy usiądziesz na kanapie by włączyć telewizor, nie rób tego! Zamiast trzymać pilota w ręku, wybierz się na spacer, pobiegaj po parku lub wybierz na przejażdżkę rowerem. To również będzie czas tylko i wyłącznie dla Ciebie, jednak zamiast zaśmiecać umysł informacjami i wydarzeniami, na które i tak nie masz wpływu, wyjdź z domu, dotleń organizm i oczyść umysł. Po prostu zrelaksuj się. Jeśli Twoje nawyki są tak solidnie zakorzenione, że nie jesteś w stanie przeprowadzić wewnętrznej przemiany, wówczas zacznij od małych kroków, zanim rzucisz się na głęboką wodę. Możesz rozpocząć od drobiazgów, dzięki, którym łatwiej będzie Ci przejść w następnej kolejności do tych istotnych elementów. Kontynuując przykład z wykorzystaniem telewizora, spróbuj zmniejszać swój nawyk, ograniczając go do konkretnej ilości czasu. Możesz każdego dnia pozwalać sobie na tę przyjemność o 5 minut krócej, aż dojdziesz do maksymalnie godziny dziennie, przeznaczonej na najistotniejsze informacje, lub jeden ulubiony program w nagrodę za poświęcenie i wytrwałość. Kiedy już pozbędziesz się złego nawyku, szybko przekonasz się, że wcale nie brakuje Ci telewizji, a więc nie będziesz czuł, że cokolwiek tracisz – wręcz przeciwnie. Zadbaj, aby czas, który wydarłeś z rąk swoim złym nawykom, tym razem wykorzystać w mądry sposób, na przykład dbając o zdrowie.  Skup się na istotnych elementach i zacznij wprowadzać pozytywne nawyki w kolejnej sferze swojego życia, szczególnie biznesowej, ponieważ samodyscyplina jest bardzo istotna w marketingu wielopoziomowym. Warto być konsekwentnym i wprowadzać je krok po kroku, szczególnie wśród kilku zasadach, które mogą mieć szczególny wpływ na efekty, a należą do nich:

– bycie proaktywnym – to element, który świadczy o własnej postawie, żywotności i entuzjazmie. Osoba proaktywna interesuje się światem, relacjami z otaczającymi ludźmi, a także wykorzystuje wszystkie nadarzające się okazje, by wydobyć z nich to co najlepsze. Osoba ta nastawiona jest na „tak”, co oznacza, że gdy zadzwoni telefon i rozmówca zaproponuje wyjście do kina, spacer lub konferencję rozwojową, wówczas w odpowiedzi usłyszy „tak”.

– zaczynać z wizją końca – to zasada, która wymaga analizy tego co robisz za każdym razem gdy rozpoczynasz jakiekolwiek działanie. Zanim wykonasz telefon, czy umówisz się na spotkanie, określ dokładnie jak ma się ono zakończyć, ponieważ bez tego, wątek rozmowy będzie błądził i może nie przynieść zamierzonego skutku. Praca z wizją końca powoduje, że każdy podjęty krok będzie zbliżał Cię do upragnionego celu.

– zjedz słonia – pod tym pojęciem ukryłem ogólne zasady organizacyjne, które odpowiednio wykorzystywane wpływają na efektywność pracy. Metody takie jak Kaizen, zasada Pareto, planowanie celów oraz wiele innych to narzędzia pracy, które po pewnym czasie przekształcą się w nawyk i szybko zwrócą się z nawiązką w postaci widocznych efektów.

– wygrana-wygrana – to istotne nastawienie, które sprawi, że każdy rozmówca, z którym spotkasz się w celu zaoferowania współpracy, wyczuje, że jesteś tam właśnie po to, by wspólnie zbudować coś wartościowego, co będzie niosło ze sobą korzyści ekonomiczne jak i ogólnospołeczne. W praktyce oznacza to, że chęć niesienia pomocy i pozytywne nastawienie do ludzi spowoduje korzystne zmiany w Twoim najbliższym otoczeniu.

– harmonia w czterech wymiarach: fizycznym, duchowym umysłowym i społecznym – nawyk wytworzenia harmonii między wszystkimi czterema aspektami jest istotny, ponieważ jej stan przekłada się na nasze życie zarówno w aspekcie prywatnym jak i zawodowym. Dopiero wówczas, gdy pogodzimy ze sobą wszystkie powyższe cechy, możemy poczuć się spełnieni i szczęśliwi. Jeśli tego nie zrobimy, trudno będzie zachować pozytywne nastawienie i nawyki dotyczące innych życiowych aspektów.

Artykuł ukazał się na portalu www.rankingmlm.com.

 

 

 

 

Related News

Jak sprawić, by muzyka U2 znalazła się w filmie lub reklamie? Ich roczne obroty sięgają 10 mln zł. Co robią? Od ponad 15 lat dobierają muzykę do obrazu
Raport ADMITAD: Dzień Singla generuje coraz większe zyski w Polsce i na świecie
IRLANDZKA WHISKEY DUBLINER W NOWYM, ATRAKCYJNYM WYDANIU

About Author

(4) Komentarze

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *