Thursday, May. 23, 2024

Jak efektywnie szukać informacji w internecie?

Napisane przez:

|

22 czerwca 2013

|

Opublikowane w:

Jak efektywnie szukać informacji w internecie?

Każdy z nas codziennie poszukuje informacji w internecie. W praktyce jednak, wielu internautów traci mnóstwo czasu na znalezienie potrzebnej treści, ponieważ nie potrafi efektywnie korzystać ze wszystkich narzędzi i możliwości, jakie oferuje nam wyszukiwarka Google. Zapytaliśmy eksperta branży MLM o to, jak najlepiej powinniśmy wykorzystywać wyszukiwarkę przy codziennym korzystaniu z sieci.

Efektywne googlowanie

foto1Najważniejszym czynnikiem warunkującym dotarcie do szukanej przez nas treści jest odpowiedni sposób tworzenia zapytań w polu wyszukiwania. To, jak sformułujemy frazę decyduje o wynikach, jakie wyświetlą się w wyszukiwarce. Przykładowo, załóżmy, że poszukujemy wiersza Wisławy Szymborskiej „Chwila”. Wpisując w wyszukiwarce samo hasło Szymborska wyświetlą nam się tysiące wyników, wśród których interesujący nas wiersz może się znaleźć na 30 stronie z rzędu. Powinniśmy więc skonkretyzować zapytanie, wpisując dwu, trzy lub więcej wyrazowe frazy, które zawężą wyniki do pasującej dla nas treści. Chociaż większość stron wskaże na interesującą nas autorkę, to Szymborskich w Polsce może być wiele. Warto dodać więc imię Wisława, oraz tytuł Chwila, dzięki czemu, w wynikach na samym początku powinniśmy trafić na szukaną stronę. Najlepsze wyniki osiąga się poprzez wpisywanie fraz w mianowniku, ponieważ wiele stron zawiera spisy zagadnień zapisywanych właśnie w tym przypadku.W tym miejscu warto dodać, że wyszukiwarka Google nie rozróżnia wielkich i małych liter, dlatego nie musimy tracić czasu na wciskanie dodatkowych klawiszy. Hasło Wisława Szymborska będzie dla wyszukiwarki równoznaczne z wisławaszymborska.

Kolejnym krokiem ułatwiającym dotarcie do informacji, oprócz właściwie sformułowanego zapytania w wyszukiwarce jest zastosowanie operatorów, czyli znaków ułatwiających sposób kategoryzowania wyszukiwanej treści. Do najważniejszych operatorów w wyszukiwarce Google należą:

Cudzysłowy –wyszukiwarka traktuje wpisane przez nas słowa jako oddzielne wyrazy, które mają po prostu występować razem na jednej stronie. Przez ten mechanizm czasem zachodzi zjawisko wyświetlenia wielu nieinteresujących nas wyników na samym początku rezultatów wyszukiwania. Jeżeli zależy nam na znalezieniu konkretnego ciągu słów, np. fragmentu wiersza lub piosenki, wpisując go w wyszukiwarce Google nie trafimy od razu na szukaną przez nas treśćWpisując w wyszukiwarkę fragment wiersza „Chwila” – Trawa, kwiatuszki w trawie, wyszukiwarka na pierwszym miejscu pokaże nam mnóstwo wyników ze stron poświęconych tematyce ogrodnictwa. Rozwiązaniem dla tego problemu jest zamknięcie ciągu wyrazów w cudzysłów, wyszukiwanie „Trawa, kwiatuszki w trawie” zaprowadzi nas do szukanego wiersza, co więcej, zawęzi liczbę wyświetlanych stron.

Znak minus – często podczas wyszukiwania spotykamy się z wynikami, które generują dodatkowe strony wydłużając czas naszego dotarcia do szukanej informacji. Tutaj z pomocą przychodzą znak  -. Operator minus służy do oznaczania danego słowa jako wykluczające wynik wyszukiwania. Stawiając znak – przed słowem wpisanym we frazie przekażemy informację, żeby wyszukiwarka nie pokazywała nam wyników zawierających to słowo. Jeżeli zależy nam na znalezieniu wiersza „Chwila”, ale nie chcemy znaleźć całego tomiku Szymborskiej pod tym samym tytułem wpiszmy w wyszukiwarce frazę wisławaszymborska + wiersz chwila – tomik.

AND i NOT – operatory AND i NOT pełnią podobną funkcję co znak minus przed słowami we wpisanej frazie. W przypadku wykluczania fraz z wyników wyszukiwania operator NOT służy tym samym celom co znak -, natomiast wpisując AND przed słowem we wpisanej frazie mówimy wyszukiwarce, że jest zwrot konieczny do uwzględnienia w wynikach wyszukiwania. Jeżeli chcemy przy wyszukiwaniu wiersza chwila znaleźć wyłącznie jego treść możemy odrzucić przykładowo wszystkie oferty zakupu wiersza, a właściwie tomiku, w księgarni wykluczając za pomocą operatora NOT. W takim przypadku należałoby wpisać frazę: wisławaszymborska AND wiersz NOT księgarnia.

Wybrana strona – czasem chcemy znaleźć konkretną informację na wybranej stronie internetowej, wtedy wyszukiwaną frazę należy zakończyć słowem site: a następnie bez oddzielenia spacją podajemy adres lub nazwę strony. Taka opcja mogłaby się nam przydać w sytuacji gdy interesują nas informacje o wierszu dostępne w Wikipedii, a nie jego treść. W takiej sytuacji można posłużyć się frazą: wisławaszymborska wiersz chwila site:wikipedia.

Typ pliku – inną godną uwagi opcją oferowaną przez wyszukiwarkę Google jest możliwość zawężenia wyników wyszukiwania jedynie do określonego formatu pliku. Jest to szczególnie przydatne przy wyszukiwaniu e-booków, które dostępne są w różnych formatach uzależnionych od czytnika, z którego korzystamy. Załóżmy, że chcemy odnaleźć wiersz Wisławy Szymborskiej „Chwila” w formacie PDF, ponieważ nasz czytników e-booków obsługuje właśnie ten format. Wtedy najskuteczniej dotrzemy do właściwego wyniku wyszukiwania wpisując frazę:wisławaszymborska chwila filetype:pdf


– Zastosowanie operatorów językowych w wyszukiwarce Google pozwala dokładnie określić zakres wyników zapytania do takich treści, na jakich najbardziej nam zależy. Dzieje się tak za sprawą istniejącej funkcji automatycznego wykluczenia często używanych słów, czyli ignorowania przez wyszukiwarkę typowych wyrazów jak „and” i „how” czy polskie „i” lub „oraz” czy niektórych pojedynczych liter i cyfr. Ma to na celu przyspieszenie wyszukiwania bez ograniczenia jakości wyników. Jeżeli typowe wyrazy są kluczowe dla wyszukiwania wystarczy zastosować jeden z operatorów, jak zamknięcie w cudzysłowie pełnej frazy lub poprzedzenie typowego wyrazu formą AND
– tłumaczy Marcin Pawłowski, Kierownik marki Agencji Interaktywnej Clearsense.

Narzędzia Google dla „ukrytego interenetu”

Oprócz poprawnego sposobu formułowania zapytań wyszukiwania z zastosowaniem operatorów językowychmamy inne możliwości dotarcia do nieosiągalnej zwykle treści. Google wśród swoich dodatkowych narzędzi udostępnia kilka ciekawych wyszukiwarek nakierowanych na określony rodzaj informacji. Do najpopularniejszych z nich należą:

Google BookSearch–czyli wyszukiwarka książek oparta na technologii rozpoznawania tekstu w zeskanowanym dokumencie. Dzięki tej wyszukiwarce mamy dostęp do literatury opublikowanej w cyfrowej postaci z największych bibliotek i księgarni na świecie. Chociaż wiele z nich ma udostępnioną jedynie okładkę i stronę tytułową, to w zbiorze znajdziemy mnóstwo książek, które możemy przeczytać w całości.

Google Blog Search – to wyszukiwarka treści udostępnianej na blogach z całego świata, oparta na technologii kanału RSS i Atom. Dzięki temu narzędziu możemy mieć dostęp do zupełnie nowych źródeł informacji, na które rzadko kiedy trafiamy poprzez tradycyjną wyszukiwarkę.

Google Scholar – jest darmową wyszukiwarką dedykowaną dla osób poszukujących publikacji naukowych z wydawnictw obsługujących specjalistycznych czasopisma z każdej dziedziny wiedzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych wyszukiwarek, wyniki Google Scholar są uzależnione od specjalnego algorytmu uwzględniającego kilka różnych czynników jak np. licznik cytatów, istotność publikacji czy jej data.

Google News – wyszukiwarka informacyjna Google to bardzo przydatne narzędzie dla poszukiwaczy newsów z całego świata. Krótko mówiąc, jest to platforma udostępniająca wyniki wyszukiwania treści z kategorii „wiadomości”. Dzięki temu jej użytkownicy mają wygodny dostęp do wiadomości z niemal wszystkich portali i serwisów informacyjnych, zgromadzonych w jednym miejscu.

Marcin Pawłowski_2Oprócz dodatkowych narzędzi oferowanych przez Google warto zapoznać się z zasobami tzw. „ukrytego” lub „głębokiego”  internetu (najczęściej stosowane ang. Deepinternet), czyli obszarów sieci, które poddawane są weryfikacji, kwalifikacji i katalogowaniu i nie są dostępne za pomocą tradycyjnych wyszukiwarek. Często obejmują niemal wszystkie dziedziny wiedzy. Są to zwykle naukowe bazy danych, czasopisma i inne dokumenty elektroniczne. Szacuje się, że zasoby „ukrytego” internetu mogą przewszać indeksowany przez wyszukiwarki obszar sieci nawet 500-krotnie. Tego typu katalogi możemy odnaleźć również pod nazwą repozytoriów wiedzy, repozytoriów instytucjonalnych lub serwisów wielodziedzinowych – radzi Marcin Pawłowski z Clearsense.

Dostępne dla każdego użytkownika wyszukiwarki Google narzędzia i możliwości konkretyzowania zapytań pozwalają nie tylko odpowiednio dopasować wyniki do odpowiedniej dla nas treści, ale sprawiają, że zyskujemy cenny czas, który marnowaliśmy na przeszukiwanie internetu.  Odpowiednie wykorzystywanie operatorów językowych w połączeniu z przeszukiwaniem różnych źródeł wprowadzi zupełnie nową jakość dla naszej codziennej pracy przy komputerze.

 

Related News

III Akademia Inwestora – Łączymy biznes z kapitałem
<strong>Codzienne dojazdy rowerem to już nie tylko moda dla wytrwałych, to realna alternatywa dla miejskich podróży samochodem</strong>
DoubleVerify likwiduje pierwszy wielkoskalowy schemat oszustw dotyczących emitowania reklam na platformach audio

About Author

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *