Thursday, May. 23, 2024

Kiedy zaczniesz ćwiczyć na siłowni umysłu?

Napisane przez:

|

30 sierpnia 2012

|

Opublikowane w:

Kiedy zaczniesz ćwiczyć na siłowni umysłu?

Ludzki mózg, wbrew pozorom ma takie same cechy jak wszystkie ludzkie mięśnie. Mózg w ten sam sposób jak mięśnie podnosi swoją sprawność, gdy jest regularnie trenowany. Wówczas szare komórki zaczynają intensywniej pracować, dzięki czemu jesteśmy bardziej kreatywni. Podobnie jak pozostałe mięśnie naszego ciała, jeśli nie ćwiczymy regularnie, wówczas sprawność systematycznie zanika. Tracimy siłę, dynamikę przez co nie wykorzystujemy pełnych możliwości. Jeśli chcemy potrenować, poprawić sylwetkę, siłę lub kondycję, najczęściej idziemy pobiegać w parku, lub wybieramy się na siłownię. Z kolei, gdy chorujemy, wybieramy się do lekarza. Identycznie jest z naszym mózgiem. Jeśli liczymy na poprawę sprawności, wzmocnienie pamięci, wówczas najskuteczniejszą metodą, dającą długotrwałe efekty jest odpowiedni trening umysłu i mózgu.

Efekty, jakich mamy prawo oczekiwać to:

– znaczna poprawa pamięci i sprawności myślenia

– zwiększenie kreatywności

– zwiększenie efektywności w pracy

– zdobycie nowych umiejętności przydatnych na co dzień

– poznanie przydatnych narzędzi pracy intelektualnej

Ćwiczenie rozgrzewkowe

Warto wykonywać ćwiczenia rozgrzewkowe, a jedno z nich wymyślił Leonardo Da Vinci. Polega ono na tym, aby skojarzyć ze sobą dwa zupełnie niepowiązane wyrazy. Warto zastosować to ćwiczenie rozgrzewkowe, przed rozwiązywaniem ważnego problemu. Taka rozgrzewka pobudza nasz umysł i zwiększa kreatywność, dzięki czemu łatwiej nam będzie uporać się z problemem, który musimy rozwiązać. Przykładem takiej rozgrzewki mogą być dowolne wyrazy, jak chmura i wieszak. Wyrazy nie są ze sobą w żaden sposób związane i na tym polega pobudzanie kreatywności. Należy wymyślić jakieś połączenie, nawet irracjonalne, w którym oba te wyrazy współgrają. Wkrótce okazuje się, że z chmury mogą padać wieszaki, chmura może być w kształcie wieszaka, lub może być powieszona na wieszaku w naszej szafie.

Metoda utrzymująca koncentrację

Utrzymanie koncentracji na stałym, wysokim poziomie, to dla wielu ludzi ogromny problem. Ile razy podczas czytania książki, zdarzyło Ci się zorientować nagle, że nie wiesz co przeczytałeś na ostatnich dwóch stronach? A może podczas wykonywania ważnego zadania, coś wybija cię z rytmu, tracisz kontrolę i skupienie nad pracą? Wówczas zdajesz sobie sprawę, że nie potrafisz się w pełni skupić na tym, czym się zajmujesz w danej chwili. Czy powodem dekoncentracji była przypadkowa myśl, która skutecznie odwróciła twoją uwagę? Jak na złość naszą głowę, najczęściej zaprzątają właśnie te myśli, o których w danym momencie wolelibyśmy zapomnieć. Na szczęście jest bardzo prosta i łatwa do opanowania metoda, która w skuteczny sposób pozwala na utrzymanie koncentracji. Polega ona na posegregowaniu naszych myśli w głowie i wybraniu tej, która jest niezbędna w danej chwili. W pierwszej kolejności wyobraźmy sobie te konkretne myśli i postarajmy się je zwizualizować. Mogą obrać dowolne kształty odzwierciedlające ich sens. Musimy wymyć samochód? Niech to będzie szczotka. A może zapłacić rachunki? Zwizualizujemy je jako karta płatnicza. Następnie wyobraźmy sobie skrzynkę wraz z kilkoma szczegółami, jak zamek, kolor i to że jest zrobiona z drewna. Skrzynka leży przed nami zamknięta. Wyciągamy do niej rękę, otwieramy wieko i po kolei wkładamy wszystkie natrętne i niepotrzebne myśli, które uparcie zawracają nam głowę. To ćwiczenie pozwala oczyścić umysł, aby w pełni skoncentrowanym wykonać zadania, a po jego zakończeniu, możemy spokojnie wrócić do naszych myśli wyciągając je ze skrzynki.

Ćwiczenie rozwijające zdolność koncentracji

Kolejne ćwiczenie, które polecam jest sprawdzoną metodą, na rozwinięcie zdolności koncentracji. Oczywiście jak każde zdobywanie umiejętności, wymaga samodyscypliny i zaangażowania, jednak efekty okazują się zdumiewające. Wystarczy wykonywać je przez 5 minut dziennie, a już po miesiącu czasu będziesz w stanie w pełni skoncentrować się na wybranym przez siebie zagadnieniu i nie rozpraszać swoich myśli wokół niepotrzebnych spraw. Aby je wykonać, należy wyobrażać sobie jakiś konkretny przedmiot przez około 5 minut. Może to być owoc, np. pomarańcza, która ma swoje detale jak skórka, ogonek, charakterystyczny kolor i miąższ. Należy przez 5 minut cały czas o niej myśleć. W naszej wyobraźni możemy ją obracać, podrzucać, obierać, wyciskać i robić wszystko to co nam się podoba.  Wbrew pozorom, nie jest to takie proste, ponieważ już po kilkunastu sekundach naszą głowę zaczynają zaprzątać zupełnie inne myśli. Po miesięcznym, regularnym okresie ćwiczeń, zostanie wytrenowana umiejętność koncentracji. Ta umiejętność diametralnie przekłada się na wyniki pracy, ponieważ pomaga to ustabilizować i usystematyzować jej przebieg.

Ćwiczenie wzmacniające kreatywność

Kolejną metodą na trenowanie kreatywności jest „ANKOT”, od nazwy analiza kontrastowania obiektów technicznych. Metoda polega na wynajdowaniu przeciwieństwa, kontrastu dla rzeczy, sytuacji, cech czy zachowań.  Należy znaleźć przeciwieństwa, a więc dla cech pozytywnych, odnaleźć cechy negatywne i odwrotnie. Prowadzi to do znalezienia par cech diametralnie odmiennych. Dzięki wymuszonemu kontrastowaniu jesteśmy w stanie przełamać pewne bariery ograniczające naszą twórczość. Jest to doskonała metoda pozwalająca na sprawne nakierowanie procesu poszukiwawczego na rozwiązanie problemu, poprzez przeciwstawienie sobie cech i aspektów opisujących dany problem. Ponad to stanowi doskonały sposób na odnalezienie nowych obszarów zastosowań dla już istniejących rozwiązań, których do tej pory nie wykorzystywaliśmy. „ANKOT” to także sposób na wykreowanie nowej, najlepszej drogi do osiągnięcia zamierzonych celów.

Bądźmy kreatywni dzięki przestrzeganiu kilku zasad

Aby móc maksymalnie wykorzystać swój potencjał, warto stosować kilka podstawowych zasad, dzięki czemu nasza praca i rozwój osobisty, będą mogły przebiegać w sposób płynny. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na kluczowy element, jakim są warunki, w których przystępujemy do pracy. Czy towarzyszą nam rozpraszający hałas, bądź inny dyskomfort jak presja czasu? Niestety, ale te elementy w istotny sposób potrafią wpłynąć na efektywność, a więc zadbajmy o to aby nam nie przeszkadzały. Uwzględnijmy jednak fakt, że idealne warunki to nie dla każdego zawsze to samo. Niektórzy lubią się koncentrować w atmosferze panującej ciszy, inni wolą, aby w tle grała odpowiednia muzyka.

Kolejny ważny aspekt, o którym nie powinniśmy zapominać, to pełna otwartość umysłu na zagadnienie oraz odpowiednie nastawienie. Niestety część społeczeństwa ma tendencję, do narzucania sobie samym nieprzekraczalnych barier. Pamiętajmy, że twórcze myślenie jest dostępne dla każdej osoby, a nie dla wybranej garstki. Te bariery to również element ilości pomysłów, dlatego nie powinniśmy zbyt szybko skupiać się na pierwszym lepszym, który wymyśliliśmy. W pierwszej kolejności należy skupić się na ilości nowych pomysłów i zrezygnować ze zbyt szybkiego oceniania ich pod względem jakości. Otwórzmy umysł nie na jedno, lecz na wiele dostępnych rozwiązań. Najczęściej jeden dobry pomysł jest wart o wiele więcej niż sto słabych, jednak w wielu przypadkach wymaga wymyślenia w pierwszej kolejności stu słabych.

Artykuł publikowany w magazynie Manager MLM.

Related News

NA ZMIANY NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO – KRZYSZTOF SADECKI – POZNAJ SIEBIE
Mateusz Grzesiak przyjeżdża do Torunia. Konferencja „Psychologia sprzedaży” już 17 maja!
Maszyna czytająca w myślach

About Author

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *