Thursday, May. 23, 2024

Twórcze myślenie

Napisane przez:

|

24 lipca 2012

|

Opublikowane w:

Twórcze myślenie

Twórcze myślenie….. niezawodna metoda do osiągnięcia sukcesu, a jednocześnie największy paradoks jaki mógłbym sobie wyobrazić. Dlaczego tak jest? Ponieważ twórcze myślenie pozwala nam pokonywać bariery, omijać przeszkody i wypracować najlepsze metody w osiągnięciu zamierzonego celu.

Dzięki twórczemu myśleniu jesteśmy w stanie obrać najlepszą drogę do naszego własnego sukcesu. Największym paradoksem jest to, że tak niewielki procent z nas choćby podejmuje próby twórczego myślenia w biznesie. Być może czytając ten artykuł zwiększy się nasza świadomość, że nie wykorzystujemy w pełni własnego potencjału, a każde następne ulepszenie jakości pracy, tworzenie nowych skuteczniejszych metod osiągania celu doprowadzi nas do miejsca, w którym chcielibyśmy się znajdować, zamiast wciąż tkwić tu gdzie jesteśmy teraz.

Zacznijmy od samej definicji twórczego myślenia, których jest tak wiele jak wielu jest autorów publikacji o tej tematyce.Moją ulubioną jest twierdzenie E. Hurlocka, które brzmi „twórczość to zdolność do wszelkiego rodzaju kompozycji, wytworów, pomysłów, które są w zasadzie nowe lub nowatorskie i nie były znane osobie wytwarzającej. Może to być aktywność wyobraźni lub myślowa synteza, których produkt nie jest tylko podsumowaniem. Może ona obejmować tworzenie nowych modeli i łączenie informacji pochodzących z poprzednich doświadczeń oraz przeniesienie dawnych relacji do nowych sytuacji i wprowadzenie do nich pewnych zmiennych. Twórczość musi być celowa lub ukierunkowana na cel, a nie może to być jałowe …”. Wszystkie twierdzenia łączy jednak fakt,iż twórczość musi być czymś nowym, użytecznym i ukierunkowanym na cel.

Wiemy już czym jest twórcze myślenie i jakie może przynieść nam korzyści, a skoro czytamy Manager MLM jestem pewien, że jesteśmy ambitni, więc najprawdopodobniej już teraz zaczynamy odczuwać potrzebę zmian, ale w jaki sposób wprowadzić pożądane zachowanie w nas samych? Osobiście polecam rozpocząć od najprostszych czynności, codziennych decyzji, które do tej pory podejmowaliśmy w sposób odtwórczy. Nasze podejście z czasem przekształci się w nawyk, który zastosowany w biznesie stanowi najlepszą drogę, do osiągnięcia sukcesu. Nie zapominajmy również o fakcie, że jednocześnie dzięki aktywności twórczej w naturalny sposób stajemy się liderem dla grupy, co w branży MLM jest kluczowe.

Twórcze myślenie znajduje zastosowanie praktycznie w  każdym aspekcie, a ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia.Poniższe przykłady to jedynie namiastka, która może odpowiednio ukierunkować nasze działania. Pamiętając o fakcie, że nikomu nie zależy na naszym biznesie tak bardzo jak nam samym, warto zwrócić uwagę co można zrobić, żeby zwiększyć swoją skuteczność i efektywność w dziedzinach takich jak pozyskiwanie nowych klientów, budowanie trwałych relacji z obecnymi użytkownikami produktów, a także jak pozyskiwać nowych do tej pory niedostępnych odbiorców. Podobnie należy przeanalizować organizację naszej pracy, np. w zakresie pozyskiwania partnerów biznesowych, doboru odpowiednich narzędzi czy sektora rynkowego, rozwiązywania problemów handlowych czy efektywnej organizacji czasu pracy.

Najpopularniejszą metodą twórczego myślenia jest burza mózgów, która służy kreowaniu nowych idei i rozwiązań. Jej podstawą jest wymyślanie pomysłów na dany temat w grupie minimum dwu-osobowej. Aby proces ten przebiegał poprawnie należy przestrzegać czterech głównych zasad.  Przede wszystkim na tym etapie każda wypowiedź powinna być wolna od opinii, które wymuszają na uczestnikach obronę swoich koncepcji oraz redukują aktywność. Istotne jest to aby atmosfera sprzyjała powstawaniu większej liczby pomysłów i pozytywnie wpływała na ich jakość. Kolejną zasadą jest tworzenie jak największej ilości koncepcji, dzięki czemu maksymalizujemy prawdopodobieństwo pojawienia się pomysłów trafnych. Zaskakująca jest liczba możliwości rozwiązania omawianego problemu, o których sami moglibyśmy nigdy nie pomyśleć. Następny etap to zachęcanie do wymyślania rzeczy niebanalnych, czasem wręcz szalonych lub szokujących, dzięki czemu nasza koncepcja staje się oryginalna i zauważalna wśród konkurencji. Ostatni etap to podsumowanie i wybór oraz rozwinięcie najlepszych pomysłów, lub połączenie kilku odrębnych w jedną całość. Metoda burzy mózgów gwarantuje wybór najlepszego planu działania, stąd jej popularność.

Kolejną bardzo prostą techniką jest mapa myślowa, którą można zastosować do każdego zagadnienia znajdującego się w  polu naszego zainteresowania. Mapa myślowa to nic innego jak graficzna forma notatek, które w płynny sposób przesuwamy i umieszczamy w odpowiednich kategoriach. Rozpoczynamy od wyraźnie sprecyzowanego tematu, który umieszczamy w centrum mapy. Następnie dopisujemy kolejne rozgałęzienia jako duże kategorie w około centrum na zasadzie luźnych skojarzeń. Gdy wypiszemy już duże kategorie, zaczynamy je rozwijać dopisując kolejne rozgałęzienia, aż dojdziemy do szczegółów.Istnieje wiele darmowych programów komputerowych, które pozwalają w płynny sposób dodawać bądź usuwać własne przemyślenia oraz zmieniać ich pozycję względem siebie.

Zastosowanie powyższej metody, szczególnie w połączeniu z organizacją codziennej pracy i zbudowaniu bazy danych znacznie usprawnia i ułatwia osiągnięcie celu,

Ciekawą techniką kreatywnej analizy pracy jest macierz Eisenhowera. Jest to również  świetna metoda na sprawdzenie poziomu własnej organizacji oraz kreatywne zaplanowanie swoich działań. Polega na wypisaniu listy rzeczy, które chcemy osiągnąć, oraz tych które wykonujemy każdego dnia. Na liście powinny znajdować się rzeczy zarówno ambitne jak i mało znaczące zadania, jak podróże, telefony, czas na komunikatory społecznościowe czy prywatne e-maile. Po uzupełnieniu listy, każdy z punktów należy umieścić w odpowiedniej kwarcie macierzy, w zależności od strategicznego znaczenia dla naszej przyszłości  związanego z samorozwojem lub funkcjonowaniem. Przy macierzy należy uwzględnić również priorytetowość danego zadania. Dzięki analizie zauważamy ile czasu w ciągu dnia poświęcamy na rzeczy absorbujące, które nie przynoszą żadnych korzyści w naszej pracy. Od razu zauważamy też, czy realizujemy plany długoterminowe przybliżające nas do sukcesu, czy raczej nasza praca polega na tzw. gaszeniu pożarów.

Te oraz inne metody w połączeniu z twórczym myśleniem, stanowią świetne wytyczne do budowania wizji, efektywnych metod czy jakości własnej pracy. Każdy odkryty dzięki temu koncept, przybliża nas do zdobycia celu oraz utwierdza w przekonaniu obrania właściwej drogi i zachęca do dalszej konsekwencji.

Materiał w formacie PDF do pobrania

Related News

NA ZMIANY NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO – KRZYSZTOF SADECKI – POZNAJ SIEBIE
Mateusz Grzesiak przyjeżdża do Torunia. Konferencja „Psychologia sprzedaży” już 17 maja!
Maszyna czytająca w myślach

About Author

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *