Thursday, May. 23, 2024

Odnaleźć w sobie Leonarda da Vinci

Napisane przez:

|

24 lipca 2012

|

Opublikowane w:

Odnaleźć w sobie Leonarda da Vinci

„Nieużywane żelazo rdzewieje, stojąca woda traci swoją czystość i gdy jest zimno zamarza – podobnie bezczynność nadwątla żywotność umysłu.”

Leonardo Da Vinci

Nie przez przypadek dziś zapraszam do zapoznania się z kolejną ciekawą umiejętnością, przydatną w drodze do realizacji naszych codziennych planów i celów, dlatego zachęcam do… odnalezienia w sobie Leonarda Da Vinci. To właśnie on jest uznawany za jednego z największych twórców w historii. Jeśli przeanalizujemy portfolio Leonarda, okaże się, że był malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, anatomem, wynalazcą i geologiem. Zakres zagadnień, którymi się interesował jest wręcz niebywały. Co więcej, praktycznie w każdej z tych dziedzin osiągnął niewyobrażalny sukces, wyprzedzając swoją epokę o setki lat. Jego kunszt malarski podziwiany jest przez miliony ludzi do dzisiaj, a ponadczasowe projekty takie jak łódź podwodna, czołg, helikopter, rower czy spadochron potwierdzają, że był to człowiek o niebywałym umyśle. Umyśle, który w żaden sposób nie ograniczały jakiekolwiek bariery. Prócz niesamowitych arcydzieł Da Vinci zaprojektował całe mnóstwo przedmiotów, które używamy każdego dnia i na całym świecie. Kilka nielicznych przykładów to rozsuwana drabina, klucz francuski, składane meble czy fajka do oddychania pod wodą.

Kiedy zdamy sobie sprawę, że codziennie używamy przedmiotów, które tak na prawdę zostały wynalezione w XV wieku, możemy dojść do ciekawego wniosku, który Władysław Grzeszczyk ujął w słowach „kto buduje – pracuje także dla swych dzieci, kto buduje dobrze – pracuje również dla swych wnuków, ale kto tworzy – pracuje dla wszystkich przyszłych pokoleń”. Proces twórczy to powstawanie zupełnie nowych użytecznych przedmiotów jak i ulepszanie tych już istniejących. Za wszystkimi tymi odkryciami stoi ludzki umysł, a więc każdy z nas ma możliwość tworzenia czegoś przydatnego, zarówno w domu jak i biznesie. Wystarczy uzmysłowić sobie z iloma problemami spotykamy się na co dzień i w jaki sposób je rozwiązujemy, lub też dlaczego nie dajemy sobie z nimi rady.

Wszystko zależy od tego w jakim stopniu wykorzystujemy nasz własny potencjał oraz czy dbamy o jego rozwój. Porównajmy umiejętności naszego umysłu do podróży. Jeśli jedziemy autostradą samochodem wyposażonym w mocny silnik, jednak poruszamy się z niską prędkością, nie wykorzystując pełnych możliwości, zostaniemy wyprzedzeni przez kierowców, którzy może nawet mają pojazdy o mniejszej mocy, jednak używają ich w prawidłowy sposób w dążeniu do celu. W obu wypadkach dotrzemy tam, dokąd się kierujemy, ale czy aby na pewno możemy sobie pozwolić na to, by tak długo czekać?

Jak widzimy twórczość nie zamyka się tylko i wyłączenie w pojęciu tworzenia, ale również wpływa na budowanie osobowości. Dzięki skupieniu własnej uwagi na twórczym myśleniu, możemy wyróżnić istotne cechy, które wpływają na naszą postawę. Z biegiem czasu odzwierciedla się to w sposobie postrzegania świata w nieco innym kontekście. Zwiększa się otwartość umysłu, pojawiają się tendencje do zaciekawienia światem i otoczeniem, a także rośnie tolerancja dla dwuznaczności. Człowiek twórczy wyróżnia się większą elastycznością względem informacji sprzecznych i jest wolny od sztywnego myślenia.

Zwiększa się także pewność siebie i odwaga, przez co jesteśmy w mniejszym stopniu podatni naotoczenie i zachowujemy niezależność w swoich sądach. Odczuwamy większą swobodę, spontaniczność i ekspresję, co niweluje lęk przed wszelkimi obawami i nieznanym. Coraz chętniej interesują nas tajemnice, zagadki i niejasności, do tego stopnia, że mamy ochotę je rozwiązać. Również rozwija się zdolność do koncentracji i fascynacji wykonywanym zadaniem. Na koniec pojawia się umiejętność łączenia tego co przeciwstawne, a więc wykonywany obowiązek staje się przyjemnością, a przyjemność łączy się z obowiązkiem, czego najlepszym dowodem jest satysfakcja z pisania powyższego artykułu.

Podsumowując, twórcze myślenie to nie tylko kreatywność, ale i nasza postawa, sposób bycia, wrażliwość, spostrzegawczość, otwartość na świat, a także silna motywacja do działania i zorganizowana dyscyplina wewnętrzna.

Artykuł publikowany na portalu www.rankingmlm.com

Related News

NA ZMIANY NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO – KRZYSZTOF SADECKI – POZNAJ SIEBIE
Mateusz Grzesiak przyjeżdża do Torunia. Konferencja „Psychologia sprzedaży” już 17 maja!
Maszyna czytająca w myślach

About Author

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *