Monday, Nov. 19, 2018

Boże Narodzenie w oczach Polaków, Czechów i Słowaków

Napisane przez:

|

16 listopada 2017

|

Opublikowane w:

Boże Narodzenie w oczach Polaków, Czechów i Słowaków

  

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia najwcześniej zaczynają Czesi – co czwarty mieszkaniec tego kraju pierwsze upominki i dekoracje kupuje już pod koniec lata. Słowacy częściej sięgają po choinkę sztuczną niż żywą, a Polacy, najpóźniej spośród trzech ankietowanych nacji, zaczynają odczuwać świąteczny nastrój. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living[1], największy w Polsce klub zakupowy z produktami do wyposażenia i dekoracji wnętrz.

Czesi najwcześniej zaczynają przygotowania do świąt

Boże Narodzenie to najważniejsze święta w roku dla zdecydowanej większości Polaków, Czechów i Słowaków. We wszystkich trzech krajach przygotowania do nich zaczynają się na długo przed Wigilią. Najwcześniej – w Czechach! Aż 93% Czechów uważa, że przygotowania do świąt powinno rozpoczynać się najpóźniej z początkiem grudnia. Podobnego zdania jest 83% Słowaków i 81% Polaków. Duża grupa badanych uważa jednak, że należy zacząć je znacznie wcześniej. Aż 26% Czechów przyznało, że niektóre prezenty i dekoracje kupuje już w sierpniu i we wrześniu, podczas gdy wśród Słowaków takiej odpowiedzi udzieliło 19% badanych, a Polaków – 15%.

Młodzi w świątecznym nastroju już od listopada

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living, świąteczny nastrój u większości Polaków, Czechów i Słowaków pojawia się wraz z początkiem adwentu lub zaraz po Mikołajkach. Co ciekawe, najwcześniej udziela się on ludziom młodym –  43% Czechów, 27% Słowaków i 23% Polaków, poniżej 25. roku życia, przyznało, że świąteczny nastrój ogarnia ich już na początku listopada. Wraz z wiekiem wzrasta liczba osób, u których pojawia się on dopiero w święta lub na kilka dni przed. Najmniej takich osób znajdziemy w Czechach – taką odpowiedź zaznaczyło tam tylko 14% ankietowanych, podczas gdy na Słowacji – 24%, a w Polsce – 30%.

 Dekoracje w całym domu i na zewnątrz

Ponad połowa respondentów we wszystkich trzech krajach dekoruje na święta całe mieszkanie lub dom. Największą wagę do świątecznych dekoracji przykładają Czesi. Aż 60% badanych przystraja
na święta cały dom, a kolejne 38% ubiera choinkę, wiesza lampki i stawia kilka ozdobnych elementów. Na Słowacji całe wnętrza dekoruje 56% badanych, a w Polsce – 52%. Zdobimy nie tylko wnętrza naszych domów – niemal 70% ankietowanych wiesza świąteczne dekoracje również na balkonach, tarasach i w ogrodzie!

„Wyniki badań potwierdzają nasze obserwacje: Polacy bardzo chętnie kupują świąteczne dekoracje
i nie ograniczają się tylko do ozdób choinkowych. Często wybierają do swoich domów takie przedmioty, które jeszcze do niedawna zdobiły wyłącznie wystawy sklepowe, jak np. duże figurki zwierząt czy leśne skrzaty” – wyjaśnia Marta Suchodolska, dyrektor kreatywna Westwing.pl, dodając: „Dużym zainteresowaniem cieszą się też wodoodporne lampki i dekoracje świetlne, co potwierdza, że coraz częściej zdobimy nasze domy także na zewnątrz.”

Na koniec kwestia, która od lat wzbudza najwięcej emocji: choinka sztuczna czy żywa? Otóż dla 66% Polaków i 69% Czechów – tylko żywa! Z kolei wśród Słowaków zdecydowanie większą popularnością cieszy się choinka sztuczna – co roku decyduje się na nią aż 35% respondentów, a prawie 1/3 mieszkańców tego kraju nie przywiązuje większej wagi do rodzaju świątecznego drzewka.

 

Dodatkowe informacje:

Westwing Home & Living

Monika Kalisiewicz

monika.kalisiewicz@westwing.pl

T: +48 797 997 710

__________________________________________________________________________________________

Westwing to międzynarodowy lider e-commerce w branży wyposażenia wnętrz, który oferuje swoim użytkownikom wyjątkowe produkty do domu w atrakcyjnych cenach. Westwing działa obecnie w 14 krajach
na 3 kontynentach, a siedziba główna firmy znajduje się w Monachium, w Niemczech. Firma została założona
w 2011 roku i zatrudnia na świecie ponad 1600 pracowników.

Westwing prowadzi działalność w Austrii, Belgii, Brazylii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Kazachstanie, Polsce, Rosji, Szwajcarii, we Francji, Włoszech oraz na Słowacji.

[1] Ankiety świąteczne zostały przeprowadzone na serwisach Webankiety, w dniach 17-21.10.2017 r., na grupach: Polacy 1002 badanych, Czechy 500 badanych, Słowacja 500 badanych.

Related News

Jestem dumna z… – kto wygrał w Plebiscycie Lady Business Awards 2018.
RTB House wprowadza nowatorskie rozwiązanie Brand Safety
RTB House jedyną polską firmą w kategorii „Big Five” w rankingu Deloitte

About Author

(1) Komentarz

  1. Anna
    27 listopada 2017 at 15:24

    Bardzo ciekawe zestawienie pomiędzy tymi 3 narodowościami. Jak byłam na Bożym Narodzeniu w Czechach u rodziny to faktycznie każdy dom jest pięknie przystrojony. Przykładają do tego ogromną wagę.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *