Friday, Sep. 21, 2018

Boże Narodzenie w oczach Polaków, Czechów i Słowaków

Napisane przez:

|

16 listopada 2017

|

Opublikowane w:

Boże Narodzenie w oczach Polaków, Czechów i Słowaków

  

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia najwcześniej zaczynają Czesi – co czwarty mieszkaniec tego kraju pierwsze upominki i dekoracje kupuje już pod koniec lata. Słowacy częściej sięgają po choinkę sztuczną niż żywą, a Polacy, najpóźniej spośród trzech ankietowanych nacji, zaczynają odczuwać świąteczny nastrój. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living[1], największy w Polsce klub zakupowy z produktami do wyposażenia i dekoracji wnętrz.

Czesi najwcześniej zaczynają przygotowania do świąt

Boże Narodzenie to najważniejsze święta w roku dla zdecydowanej większości Polaków, Czechów i Słowaków. We wszystkich trzech krajach przygotowania do nich zaczynają się na długo przed Wigilią. Najwcześniej – w Czechach! Aż 93% Czechów uważa, że przygotowania do świąt powinno rozpoczynać się najpóźniej z początkiem grudnia. Podobnego zdania jest 83% Słowaków i 81% Polaków. Duża grupa badanych uważa jednak, że należy zacząć je znacznie wcześniej. Aż 26% Czechów przyznało, że niektóre prezenty i dekoracje kupuje już w sierpniu i we wrześniu, podczas gdy wśród Słowaków takiej odpowiedzi udzieliło 19% badanych, a Polaków – 15%.

Młodzi w świątecznym nastroju już od listopada

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living, świąteczny nastrój u większości Polaków, Czechów i Słowaków pojawia się wraz z początkiem adwentu lub zaraz po Mikołajkach. Co ciekawe, najwcześniej udziela się on ludziom młodym –  43% Czechów, 27% Słowaków i 23% Polaków, poniżej 25. roku życia, przyznało, że świąteczny nastrój ogarnia ich już na początku listopada. Wraz z wiekiem wzrasta liczba osób, u których pojawia się on dopiero w święta lub na kilka dni przed. Najmniej takich osób znajdziemy w Czechach – taką odpowiedź zaznaczyło tam tylko 14% ankietowanych, podczas gdy na Słowacji – 24%, a w Polsce – 30%.

 Dekoracje w całym domu i na zewnątrz

Ponad połowa respondentów we wszystkich trzech krajach dekoruje na święta całe mieszkanie lub dom. Największą wagę do świątecznych dekoracji przykładają Czesi. Aż 60% badanych przystraja
na święta cały dom, a kolejne 38% ubiera choinkę, wiesza lampki i stawia kilka ozdobnych elementów. Na Słowacji całe wnętrza dekoruje 56% badanych, a w Polsce – 52%. Zdobimy nie tylko wnętrza naszych domów – niemal 70% ankietowanych wiesza świąteczne dekoracje również na balkonach, tarasach i w ogrodzie!

„Wyniki badań potwierdzają nasze obserwacje: Polacy bardzo chętnie kupują świąteczne dekoracje
i nie ograniczają się tylko do ozdób choinkowych. Często wybierają do swoich domów takie przedmioty, które jeszcze do niedawna zdobiły wyłącznie wystawy sklepowe, jak np. duże figurki zwierząt czy leśne skrzaty” – wyjaśnia Marta Suchodolska, dyrektor kreatywna Westwing.pl, dodając: „Dużym zainteresowaniem cieszą się też wodoodporne lampki i dekoracje świetlne, co potwierdza, że coraz częściej zdobimy nasze domy także na zewnątrz.”

Na koniec kwestia, która od lat wzbudza najwięcej emocji: choinka sztuczna czy żywa? Otóż dla 66% Polaków i 69% Czechów – tylko żywa! Z kolei wśród Słowaków zdecydowanie większą popularnością cieszy się choinka sztuczna – co roku decyduje się na nią aż 35% respondentów, a prawie 1/3 mieszkańców tego kraju nie przywiązuje większej wagi do rodzaju świątecznego drzewka.

 

Dodatkowe informacje:

Westwing Home & Living

Monika Kalisiewicz

monika.kalisiewicz@westwing.pl

T: +48 797 997 710

__________________________________________________________________________________________

Westwing to międzynarodowy lider e-commerce w branży wyposażenia wnętrz, który oferuje swoim użytkownikom wyjątkowe produkty do domu w atrakcyjnych cenach. Westwing działa obecnie w 14 krajach
na 3 kontynentach, a siedziba główna firmy znajduje się w Monachium, w Niemczech. Firma została założona
w 2011 roku i zatrudnia na świecie ponad 1600 pracowników.

Westwing prowadzi działalność w Austrii, Belgii, Brazylii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Kazachstanie, Polsce, Rosji, Szwajcarii, we Francji, Włoszech oraz na Słowacji.

[1] Ankiety świąteczne zostały przeprowadzone na serwisach Webankiety, w dniach 17-21.10.2017 r., na grupach: Polacy 1002 badanych, Czechy 500 badanych, Słowacja 500 badanych.

Related News

Jak deep learning pomaga stworzyć baner reklamowy?
Ruszył nabór do Plebiscytu Lady Business Awards 2018. Lady Business Club Business Woman Foundation nagrodzi ponadprzeciętne kobiety biznesu, które prowadzą firmę od co najmniej 5 lat.
DWA I WIĘCEJ W JEDNYM, CZYLI NAJCIEKAWSZE KONCEPTY GASTRONOMICZNE

About Author

(1) Komentarz

  1. Anna
    27 listopada 2017 at 15:24

    Bardzo ciekawe zestawienie pomiędzy tymi 3 narodowościami. Jak byłam na Bożym Narodzeniu w Czechach u rodziny to faktycznie każdy dom jest pięknie przystrojony. Przykładają do tego ogromną wagę.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *